• +372 513 7733

DJ, modell ja Arktiline Valge ehk Arctic White köögis

Ridaelamu ees seisab pika lahtise kastiga veomasin, kust mehed õrnalt nagu udusulge säravvalget, millimeetri täpsusega paika lõigatud ühes tükis keraamilist töötasapinda transpordivad. DJ ja Power Hit Radio programmijuht Urmas Kolsar (44) ja tema modellist elukaaslane Kristine Smirnova (28) on otsustanud oma olemasolevat kööki renoveerida, vahetades laminaadist töötasapinnad Diapoli keraamilise tasapinna vastu.

_MG_2154

Uus töötasapind on valge nagu arktiline jää ning isegi juba lahtiselt paika asetatuna loob see naturaalse üldilmega kööki meeldiva kontrasti. Üleminek töötasapinnalt seinapinnale jätab mulje, nagu oleks see kõik ühest valgest kivitahukast välja taotud, sedavõrd märkamatud on liitekohad.

Urmase ja Kristine kaks Bengali tõugu kassi Rufus ja Ursus on põgenenud elamu ülemisele korrusele. Üks neist lihtsalt pole märkimisväärselt sotsiaalne ja teine tundis end häiritud olevat tema harjumuspärasel territooriumil toimuvast ebaharilikust sagimisest.

 7 aastat vana tööpind ja värsked lihapirukad

„No vaata, milline see oli!“ näitab DJ oma nutifonist eelmise, seitsme aasta vanuse töötasapinna kraanikausi ümbrust. Seitsmeaastase köögipinna kohta näeb see üsna värske välja, kui väiksed silikooni vahele imbunud vee jäljed ehk välja arvata. 2005. aastal, kui DJ Kolsar sellesse ridaelamusse kolis, elas ta alguses üldse ilma köögita. Sel eluperioodil sai rohkem rõhku pandud väljas söömisele. Läks pool aastat aega, enne kui köök valmis tehtud sai. Nüüd tundub, et köök on igapäevaselt tihedas kasutuses.

_MG_1470

Kolsari elukaaslane, Eesti-Läti piirilinnas Valkas kasvanud Kristine, keda eestlased tunnevad Baltic Beauty missivõistlusest ning telesaate „Eesti tippmodell“ teisest hooajast, pole kindlasti tüüpiline modell. Muide, varsti jõuab teleekraanile ka Moskvas ja Peterburis lavastatud samalaadne saade, kus Kristine samuti osales. Aga siin kodus võtab ta täna ahjust välja omatehtud lihapirukad.

„Tainas sai natuke magus,“ ütleb Kristine.

“Oi, minu vanaema tegi samasuguseid!“ ütlevad pirukaproovijad heldinult.

“Minu vanaema ka,“ muigab Kristine.

Kas tamm või kivi?

Alul oli Urmasel küll plaan vennanaise õuel maha võetud tammest tõhus tööpind teha, isegi lauad said Tartumaal valmis tehtud ning saekaatris kuivatatud, aga plaan muutus. Tammine köök sobiks pigem kantristiilis maamajja kui moodsasse linlikku koju.

Sisekujundaja Ursula Sõberi loodud ning Wako firmas valminud köök on küll puiduse ilmega seinakattematerjaliga, aga muidu moodsasse, elutuppa ja terassile avatud kööki oleks olnud raske, ehk isegi meelevaldne sobitada naturaalset puitu.

„Olen lapanud mitmeid Ameerika sisekujundus-äppe ning jäin pidama just moodsale õhukesele keraamilisest materjalist töötasapinnale, mis tundub olevat praktiline ja levinud tänapäevane trend,“ ütleb DJ, kes keerutab plaate klubides üle Eesti ning on suviti Pärnu Sunseti programmi üks eestvedajaid. Ühe Urmase kolleegi õde tegelebki just selliste pindade müümisega ning nii nad Diapoli kui kivist tööpindade valmistaja leidsidki.

„Meie saatsime köögi joonised ja mõõdud, mehed tulid mõõtsid üle, leidsime sobiva materjali ja andsime tellimuse sisse,“ seletab DJ tööprotsessi. Siis jäi üle vaid oodata, kuniks pikk veos koos paigaldajatega koduõuele ilmub.

_MG_2073

Nüüd möllavad siin kaks töömeest, et endise massiivse tööpinna asemele imeõhuke, ent vastupidav 12 mm töötasapind paigaldada. See pole paksem kui õhuke raamat. „Saab näha, kas ta tõesti kuuma, vett ja nuga kannatab,“ ütleb Kolsar.

 Modernne ja õhuke 

Uuele kõrgusele tuli panna ahi, nihutada veidi pliiti ning teisiti kinnitada kraanikauss. Samuti seinakontaktid, mille jaoks Diapoli Arctic White pinna sisse avaused jäeti. Ahju sai sahtlitega ühele joonele ja 2,5 sentimeetrit madalamale juba eelmisel õhtul.

_MG_2201

Diapoli keraamiline töötasapind on tööstuslikult valmistatud, kuid koosneb looduslikest komponentidest, nagu liiv, päevakivi, savi ning looduslikud pigmendid. Nende töötasapindade puhul on tegu märkimisväärse kriimustus-, kuuma- ja vedelikukindlusega.

Kolme tunni jooksul saadakse tööpind paika ning köögil on koheselt täiesti uus ilme – värske ja valge, isegi kassid hiilivad seda uudistama. Alates idee sünnist kuni töö valmimiseni on aega kulunud seitse päeva, nüüd tuleb vaid silikoonil lasta 24 tundi kuivada ning uue ilmega köök on jälle töökorras ja valmis pererahvast pikki aastaid muretult teenima.

 „Tikka Masala,“ ohkab Kristine rõõmsalt, mõeldes kuidas äsja uuenduskuuri läbinud köögis hakkab valmima nende lemmikroog.

Tekst: Piret Tali, Kodukiri

Fotod: Julia-Maria Linna