• +372 513 7733

Graniidist töötasapind – teekond kaevandusest Sinu kööki

Naudid kaunist graniidist töötasapinda, kuid kas Sa tead, kuidas üldse jõuab graniit eestlaste kodudesse, kus seda looduslikku materjali kaevandatakse ning mis moel see meieni tuuakse? Anname Sulle lühida ja hea ülevaate graniidi teekonnast.

Graniit on ehe looduslik kivim, elegantne, suursugune ning pika ajalooga. Teadlaste hinnangul moodustusid graniitkivimid miljonite aastate jooksul läbi maapõue arengute ning kasvamise. Täna saame nautida nende kaunite kivimite kasulikke omadusi, lastes köögi tasapinda katta just sellel väärtuslikult materjalil.

Palju toodetakse tänapäeval graniidivälimusega tehismaterjale, kuid ehtsat ja luksuslikku graniiti ei asenda miski.

Graniidist tööpind sobib kaunistama Sinu kodu, kui hindad:

  • Ilu. Ükski teine materjal ei paku nii kauneid värve ja ainulaadseid kivimustreid.
  • Vastupidavust. Graniiti võib pidada lausa igaveseks, sest seda on pea võimatu kahjustada.
  • Kuumakindlust. Kuumad pannid, kastrulid ja ahjupotid võib asetada otse graniidist töötasapinnale ilma, et peaksite kartma selle kahjustumist.
  • Looduslähedust. Tegemist on eheda loodusest pärit materjaliga, mis kannab endas miljonite aastate jooksul kogutud loodusenergiat.

Maapõues on eri liiki graniiti peidus mõõtmatutes kogustes. Sellel materjalil on küll kõrge väärtus, kuid ainult 10 protsenti kaevandatud graniidist leiab omale „uue elu“ köögitööpinnana. Ülejäänud 90 protsenti suunatakse muudesse tööstusharudesse, kus hinnatakse samuti graniidi väärtuslikke omadusi.

Graniiti leidub lausa miljonites eri värvitoonides. Värvitoonide sobitamine on graniidi kaevandamise protsessis väga tähtis, sest värvid varieeruvad nii leiukohtade asukoha kui ka kivimi kaevesügavuste osas. Maapõues sügavamal asuvad kivimid on rohkem kokku pressitud ja tumedama mustriga, heledamaid toone leidub pinnakihtides.

Graniit läbib tõeliselt pika teekonna enne, kui see jõuab tööpinnana paljudesse kodudesse.
Peaaegu igal riigil on olemas oma graniidivarud (sh. ka Eestil), kuid põhiline graniidikaevandamine toimub enamasti Indias, Hiinas, Aafrikas, Brasiilias ja Skandinaavias. Suured graniidivarud lubavad neil eksportida graniiti üle terve maailma.

Kaevandus

India, Hiina ja Brasiilia moodustavad põhiosa riikidest, kes kaevandavad töötlemata graniitkiviplokke, millest edasise töötluse käigus saetakse erineva suurusega ja paksusega graniitplaadid. Poleeritud plaatidest valmivad kivitööstustes üle maailma, sealhulgas ka Diapolis, pakutavad graniit-töötasapinnad.

Graniidi transport toimub üle maailma laevatamise teel. Merekonteineritesse pakituna saadetakse näiteks Indiast meile Eestisse graniitplaate, mis veedavad merel sihtkoha poole seilates umbes 2-3 kuud. Kui materjalid on Eestis sadamasse saabunud, tõstetakse need autodele ning veetakse Saue linnas asuvasse Diapoli laoplatsile.

Sellisel kujul jõuavad graniidist tahvlid Diapoli lattu. Fotol graniit Labrador Antique.
Sellisel kujul jõuavad graniidist tahvlid Diapoli lattu. Fotol graniit Labrador Antique.

Diapol on tuntud oma mitmekesise ja laia materjalivaliku poolest. Nii on meie laost võimalik valida tuhandete erinevate graniitplaatide hulgast endale meelepärane töötasapind!

Graniit on looduse meistriteos

Graniidi kasutamise üks peamisi väärtusi on selle looduslikkus. Meie Diapolis austame loodust ja hoolitseme selle eest, tema meistriteosed kaunistaksid teie kodusid ja bürooruume pikki aastaid.

Black Pearl granite worktops
Black Pearl graniidist töötasapinnaga köök Diapol Granite Rootsi kliendi kodus.