• +372 513 7733

Millist töötasapinda eelistada – graniit, kvarts või marmor?

Puitpõrand, dekoorklaasist tagasein ja naturaalne kivi – igaüks neist aitab luua isikupärast kodu. Kodusisustuses on hulgaliselt möödalibisevaid hetketrende, köök kui kallis investeering peaks aga olema eelkõige ajas vastupidav. Köögis on eriti olulised töötasapinnad. Nagu muu köögimööbel, puutub ka töötasapind puutub pidevalt kokku orgaaniliste ainete, vee, soolade ja pesuvahenditega. Niisiis peab tasapind olema vastupidav ja kergesti hooldatav. Tänapäeval on sobivate materjalide valik lai. Enamlevinud on lamineeritud, roostevabast terasest, puidust või kivist pinnad. Viimaste hulgast tuleb tuua esile graniit, kvartskivi ja marmor, mis on kõik köögi töötasapinnaks väga sobilikud. Kivist töötasapinnad on kaunid ja elegantsed, pakkudes tõelist disainielamust, vastupidavad, raskesti kriimustatavad ning mis peamine – äärmiselt praktilised. Samas kui olete otsustanud kivitasapindade kasuks, peaksite teadma, et nimetatud kivide omadused erinevad mõneti.

Graniit

Graniit on magma tardumisel tekkinud vulkaaniline kivim. Loodusliku päritolu tõttu on graniidil unikaalne värv, iseloom ning ilu. Üldiselt on graniidid mustriga ning kivimis domineerivad heledad mineraalid loovad heledatoonilise üldmulje. Graniit võib olla roosakas, punakas, pruunikas, hall, must, harvematel juhtudel valkjas või sinakas (värvust mõjutavad päevakivi erinevad koostised) ning sobib kaunistama nende kodu, kes eelistavad täielikult looduslikke materjale. Seda looduskivi leidub ja kaevandatakse erinevates maailma paikades, kusjuures igas regioonis leiduv kivi on teistest veidi erinev nii oma struktuuri kui ka värvigamma poolest.

Blue_Pearl_galerii_2
Blue Pearl

Hea kuuma- ja külmakindluse tõttu sobib graniit ideaalselt kööki – kuumad pannid, kastrulid ja ahjupotid võib asetada otse töötasapinnale. Graniidi poorsus on vähene, kuid teatud määral võib see siiski vedelikke sisse imada. Otsustades graniidist töötasapinna kasuks, tuleks meeles pidada, et hele graniit on reeglina suurema niiskusimavusega ja seega plekkidele vastuvõtlikum kui tume graniit. Plekkide tekkimist saab vältida, pühkides pinnale läinud vedelikud võimalikult kiiresti ära.

Graniit on tiheda struktuuriga, kõva ning seega igapäevaste toimetuste ja elutegevuse juures raskesti kahjustatav. Graniit kui looduslik materjal ei ole siiski täiesti purunematu – hooletuse või õnnetu juhuse läbi on kivi võimalik vigastada. Õige hooldusega on aga võimalik kindlustada, et graniit kestab koduses majapidamises praktiliselt igavesti. Graniidist tasapinda on lihtne puhastada, üldjuhul piisab niiskest lapist, kuigi heledat tooni graniidi puhul võiks kord-kaks aastas kasutada ka erivahendeid.

Kvarts

Kvartskivi (pressgraniit) on heaks alternatiiviks looduslikele materjalidele. Selle tööstuslikult toodetud materjali koostisesse kuuluvad 93% ulatuses naturaalsed mineraalid. Saavutamaks õiget värvitooni ja konsistentsi, lisatakse kvartskivile sideainena vaiku ja toonimiseks värve. Kui võrrelda kvartsist ja graniidist tasapindu, siis nende omadused on paljuski väga sarnased, kuid siiski mitte täiesti identsed.

Näiteks võib kvartskivi üheks eeliseks pidada seda, et tänu ühtlasele struktuurile ja suurele värvivalikule võimaldab see materjal luua isikupärase köögi. Rohkete heledate toonide hulgas on valget värvi kvartskivi eriti populaarne, sest täiesti valget looduskivi (nt graniiti) looduses ei leidu. Kvartskivi laia värvigamma erinevaid toone saab omavahel hõlpsasti kombineerida ning seda on võimalik sobitada ka hulga teiste materjalidega.

crystal_sahara
Crystal Sahara

Kvartskivi füüsikalised omadused on väga head. Tegemist on tugeva ja vastupidava materjaliga – samas, võrreldes seda graniidi ja keraamilise materjaliga, on viimased siiski natuke kõvema pinnastruktuuriga. Tööstuslikult valmistatud materjalina on kvartskivi poorsus ja seega imamisvõime viidud praktiliselt nullini. Niisiis on tegemist mitte ainult vee- ja vedelikukindla, vaid ka väga hügieenilise materjaliga.

Õige hoolduse korral säilitab kvarts enda ilu ja omadused aastakümneteks. Meeles tuleks aga pidada, et kvartskivi ei ole täielikult kuumakindel ning võib termošoki tulemusena mõraneda. Samuti võib pinnale jääda kuumakahjustus (nt kuuma toidunõu põhja jälg), mis tuleneb sellest, et kvartskivi koostises olev vaik sulab kõrgel temperatuuril. Näiteks tuliste esemete asetamisel peeglikilde sisaldavale pinnale (Diapoli tootevalikus on need materjalid, mille nimes sisaldub „Starlight“) on kuumaaluste kasutamine tugevalt soovituslik, vältimaks pinna kahjustumist. Üldiselt on kvartsist töötasapinda aga lihtne hooldada. Poleeritud pinnad ei vaja impregneerimist, juhul kui neid kasutatakse siseruumides ning puhastamiseks piisab soojast veest ja seebist.

Marmor

Marmor on kõige tuntum ja hinnatum moondekivim, mille kaunist välimust rõhutab eriline soonilisus ja julged värvilahendused. Puhas, mineraal kaltsiidist koosnev marmor on valge – lisandid massiivis annavad materjalile vöödilisuse, laigulisuse, mustrilisuse. Lisandite loodud värvigamma on lai, hõlmates nii halle ja roosasid kui ka rohelisi, pruune ja musti toone. Diapoli tootevalikus leiduv Carrara marmor on üks tuntumaid marmoreid maailmas. Näiteks Michelangelo kuulsad skulptuurid on valmistatud just sellest Itaalia päritoluga marmorist.

Carrara_marmor_galerii_3
Carrara

Nende jaoks, kelle süda ihkab looduslikku valget kivi, on marmori kõrval vähe alternatiive. Selle materjali elegante välimus püsib aastaid ning köögi jaoks on tegemist klassikalise ja aegumatu valikuga. Kogenud pagarid teavad näiteks sedagi, et marmori loomulikult madal temperatuur on ideaalne küpsetiste valmistamiseks.

Enne selle hinnatud sisustusmaterjali kasuks otsustamist, tuleks paari asja siiski teada. Köögi töötasapinnana nõuab marmor suurt ettevaatust ja rohkem hooldamist. Olles pehmem ja poorsem kui näiteks graniit, kriimustub ning määrdub marmor üsna kergesti. Eriti ettevaatlik tuleks olla niisuguste ainetega nagu punane vein, kohv ja tee, õlid, mahlad. Ka happelised puuviljad nagu näiteks sidrun võivad marmori välimust/värvi rikkuda. Joogitasside ja klaaside asetamisel tasapinnale tuleks niisiis alati kasutada aluseid, vältimaks vedelike imbumist marmorisse.

Kui graniit- ja kvartskivipindade hoolduseks sobivad neutraalsed, õrnalt happelised või õrnalt aluselised puhastusained, siis marmorpinna igapäevases hoolduses tuleks happelisi pesuvahendeid vältida.

Kokkuvõtteks

Kes eelistab täielikult looduslikku materjali oma naturaalse ilu ja mustriga, võiks valida graniidi. Kellele meeldivad puhtad värvitoonid, sobib kvartskivi, mille lai värvivalik ja tööstuslikult loodud tehnilised omadused annavad piiramatud võimalused köögi sisustamisel. Marmor kui elegantne ja aegumatu iluga looduslik kivi sobib erilist luksust ihkavale inimesele – see materjal on kahtlemata unikaalne nii silmaga vaadates kui ka käega puudutades.

Kui teil on sellegipoolest raske otsustada, siis pidage nõu meie ettevõtte müügikonsultantidega ning valige selline materjal, mis nii värvilahenduse poolest kui ka pere elustiili silmas pidades kõige paremini teie kööki sobiks.