• +372 513 7733

Millist töötasapinda valida? – Kivid köögis

Töötasapind on kvaliteedi ja materjali poolest köögis kõige nõudlikum koht. Ühelt poolt peab see olema vastupidav, teisalt võiks ka ilus olla. Materjale on tohutult ja nende valimisel tuleb muidugi arvestada kasutajate elustiiliga. Sedapuhku vaatame lähemalt naturaalsest kivist luksuslikumaid töötasapindu.

Kõige levinumad on kõrgsurvelaminaadist valmistatud tööpinnad – neid on lihtne puhastada ja need on ka vastupidavad. Kes armastab puitu, kasutab kindlasti õliga immutatud tamme.

Kes hindab kivi ilu ja ilmet, valib kas naturaalkivi või pressitud tehiskivist töötasapinna.

Tehiskivist tööpind peab mehaanilistele, termilistele, keemilistele ja muudele mõjudele kõige paremini vastu. Tehiskivist tooted on tugevad. Mõnda tüüpi tehiskivist pinnad peavad vastu kaks kilo kaaluva metallkuuli kukkumisele 1,55 m kõrguselt. Seega on tehiskivitooted vastupidavad nii temperatuuri kõikumisele, hapetele, leelistele kui ka kasutaja pahale tujule.

32861914_l

Kerrock, Corian, Avonite ja LG Hi-Macs on komposiitmaterjalid. Need on toodetud looduslikest mineraalidest ja kõrgtehnoloogilisest akrüülvaigust. Sellisel kombinatsioonil on muude materjalide ees hulk eeliseid. Looduslikud mineraalid teevad materjali kõvaks, väga vastupidavaks löökidele ja kahjustustele ega ima niiskust ja mustust, välistades seega laikude ja plekkide, seente ja hallituse tekke.

Kes eelistab siiski täielikult looduslikku materjali oma naturaalse ilu ja mustriga, võiks valida graniidi. Kui meeldivad puhtad värvitoonid, sobib kvartskivi, mille lai värvivalik ja tööstuslikult loodud tehnilised omadused annavad köögi sisustamisel piiramatud võimalused.

Marmor kui elegantne ja aegumatu iluga looduslik kivi sobib erilist luksust ihkavale inimesele – see materjal on kahtlemata unikaalne nii silmaga vaadates kui ka käega puudutades.

Looduskivide puhul tuleb muidugi olla ettevaatlik ja pidada kinni hooldusjuhendist. Mõni kivi võib kergesti kahjustuda. Köögimööbel puutub pidevalt kokku vee, soolade, orgaaniliste ainete ja pesuvahenditega.

Kivist töötasapinnad on küll kaunid ja elegantsed ning ka vastupidavad, kuid nende materjalide omadusi peaks siiski hästi teadma. Vaatame neid materjale lähemalt.

Graniidilt pühi vedelik kiiresti ära

Graniit on magma tardumisel tekkinud vulkaaniline kivim. Loodusliku päritolu tõttu on graniidil unikaalne värv, iga kivi toon ja muster on kordumatu. Seda looduskivi kaevandatakse erinevates maailma paikades ning igas regioonis leiduv kivi on teistest veidi erinev nii oma struktuuri kui ka värvigamma poolest.

Graniit võib olla roosakas, punakas, pruunikas, hall, must, harvematel juhtudel valkjas või sinakas (värvust mõjutavad päevakivi erinevad koostised).

Oma vulkaanilise päritolu tõttu kannatab graniit kõrgeid temperatuure. Hea kuuma- ja külmakindluse tõttu sobib graniit ideaalselt kööki – kuumad pannid, kastrulid ja ahjupotid võib asetada otse töötasapinnale.

36624056_ml

Graniit on vähe poorne, kuid teatud määral võib see siiski vedelikke sisse imada. Hele graniit on suurema niiskusimavusega ja seega plekkidele vastuvõtlikum kui tume. Plekkide tekkimist saab vältida, pühkides pinnale läinud vedelikud võimalikult kiiresti ära.

Graniit kui looduslik materjal ei ole siiski täiesti purunematu – kivi on võimalik vigastada. Õige hooldusega on aga võimalik tagada, et graniit kestaks koduses majapidamises peaaegu igavesti. Graniidist tasapinda on lihtne puhastada, üldjuhul piisab niiskest lapist, kuigi heledat tooni graniidi puhul võiks kord-kaks aastas kasutada ka erivahendeid.

Odavamate graniitide hinnad algavad 80 eurost m² (hallid ja vähem toonikamad kivimid), kallimad maksavad aga kuni 380 eurot m².

Marmor kardab kriipimist ja happeid

Marmor on karbonaatkivimite moondel kuumuse ja rõhu all tekkinud moondekivim, mis koosneb kaltsiidist või dolomiidist. Miljardeid aastaid rekristalliseerus paekivi maapõues, mille järel tõusid merest marmorimäed. Kuulsaim marmori kaevandamise piirkond on Itaalias Carrara mägedes.

Marmor on tuntuim ja hinnatuim moondekivim, mille kaunist välimust rõhutab eriline soonilisus ja julged värvilahendused. Puhas mineraalkaltsiidist koosnev marmor on valge. Lisandid massiivis annavad materjalile vöödilisuse, laigulisuse ja mustrilisuse.

Lisandite loodud värvigamma on lai, hõlmates nii halle ja roosasid kui ka rohelisi, pruune ja musti toone.

Nende jaoks, kelle süda ihkab looduslikku valget kivi, on marmori kõrval vähe alternatiive. Selle materjali elegantne välimus püsib aastaid ning köögi jaoks on tegemist klassikalise ja aegumatu valikuga.

Enne selle hinnatud sisustusmaterjali kasuks otsustamist tuleks paari asja siiski teada. Köögi töötasapinnana nõuab marmor suurt ettevaatust ja rohkem hooldamist. Kuna marmor on pehmem ja poorsem kui graniit, kriimustub ja määrdub marmor üsna kergesti. Eriti ettevaatlik tuleks olla niisuguste ainetega nagu punane vein, kohv ja tee, õlid ning mahlad.

Ka happelised puuviljad, nagu näiteks sidrun, võivad marmori välimust/värvi rikkuda. Samas on valge marmor näiteks Rootsi turul köögi tööpinna jaoks enimmüüdud materjal ja hoolsad kliendid säilitavad oma tasapinna kaunina aastakümneid.

Joogitasside ja klaaside asetamisel tasapinnale tuleks niisiis alati kasutada aluseid, et vältida vedelike imbumist marmorisse.

Kui graniit- ja kvartskivipindade hoolduseks sobivad neutraalsed, õrnalt happelised või õrnalt aluselised puhastusained, siis marmorpinna igapäevases hoolduses tuleks happelisi pesuvahendeid vältida.

Kvartskivi ei taha järsku kuumust

Kvartskivi (ehk pressgraniit) on looduslikele materjalidele heaks alternatiiviks. Selle tööstuslikult toodetud materjali koostises on 93% ulatuses naturaalsed mineraalid. Õige värvitooni ja konsistentsi saavutamiseks lisatakse kvartskivile sideainena vaiku ja toonimiseks värve. Kui võrrelda kvartsist ja graniidist tasapindu, siis nende omadused on paljuski sarnased, kuid siiski mitte täiesti identsed.

Näiteks võib kvartskivi üheks eeliseks pidada seda, et tänu ühtlasele struktuurile ja suurele värvivalikule võimaldab see materjal luua isikupärase köögi. Rohkete heledate toonide hulgas on valget värvi kvartskivi eriti populaarne, sest täiesti valget looduskivi (nt graniiti) looduses ei leidu.

17475177_ml

Kvartskivi füüsikalised omadused on väga head, tegemist on tugeva ja vastupidava materjaliga. Samas kui seda graniidi ja keraamilise materjaliga võrrelda, on viimased siiski natuke kõvema pinnastruktuuriga. Tööstuslikult valmistatud materjalina on kvartskivi poorsus ja seega imamisvõime viidud peaaegu nullini. Niisiis on tegemist mitte ainult vee- ja vedelikukindla, vaid ka väga hügieenilise materjaliga.

Õige hoolduse korral säilitab kvarts enda ilu ja omadused aastakümneteks. Meeles tuleks aga pidada, et kvartskivi ei ole täielikult kuumakindel ja võib mõraneda. Samuti võib pinnale jääda kuumakahjustus (nt kuuma toidunõu põhja jälg). See tuleneb sellest, et kvartskivi koostises olev vaik sulab kõrgel temperatuuril. Näiteks on tuliste esemete asetamisel peeglikilde sisaldavale pinnale kuumaaluste kasutamine tugevalt soovituslik.

Muidu on kvartsist töötasapinda aga lihtne hooldada. Poleeritud pinnad ei vaja impregneerimist, juhul kui neid kasutatakse siseruumides. Puhastamiseks piisab soojast veest ja seebist.

Tekst: Margit Aedla, TM aed & köök

Fotod: 123RF