Kui palju maksab köögitasapind?

See ei ole küsimus, millele oleks lihtne vastata. Illustreerivaks näiteks võiks tuua küsimuse: kui palju maksab auto? Automarke on sadu, neil omakorda sadu mudeleid koos lisadega. Samamoodi on see ka kivist köögitasapindade puhul.

Tõsi, köögitasapind ei ole auto, kuid me ei osanud paremat võrdlust hetkel tuua. Etteruttavalt võib öelda, et toormaterjali hind moodustab lõpphinnast ca 50%.

Ülejäänud 50% moodustavad töötlus-, mõõdistus- ja paigaldusteenused. Seega: kui uurid internetist kivipinna ruutmeetri hinda, võid sellele pool juurde arvestada.

Seetõttu poleks otstarbekas tellida töötasapinda ruutmeetri hinna järgi! Soovitame võrdluseks võtta pakkumine mitmelt tootjalt ning seejuures pidada silmas ka töötluse tasu.

Kivimaterjali hinna kujundavad kivi omadused, päritolu ja  tootmistehnika.

Nagu juba mainitud, on üheks suurimaks hinnakomponendiks kivimaterjali maksumus. Kuna kivid on omadustelt ja isegi päritolult (looduslik VS tehis) erinevad, varieerub ka nende valmistamiseks vajaminev ressurss ja energiakulu.

Graniidist töötasapinna ruutmeetri hind on keskmiselt 300 eurot, kuid kallima graniidi puhul võib hind ulatuda 500 euroni ruutmeetri kohta.

Marmorist tasapinna keskmiseks ruutmeetri hinnaks võiks öelda 350 eurot. Kui otsustatakse marmor kivikasuks, peaks olema sada protsenti kindel, et selle eest ollakse valmis ka pidevat hoolt kandma. Et tegemist on imava materjaliga, jäävad veini- ja toiduplekid selle heledale pinnale külge ning vastasel korral peaks tasapinna juba paari aasta pärast välja vahetama. Kui olete pedantne, köögis valitseb alati imeline kord ja marmorpinna eest kantakse pidevat hoolt, võib see ilusana püsida aastakümneid.

Kvartsist köögitasapinna materjali keskmiseks hinnaks on umbes 525 eurot ruutmeetri kohta. Muidugi on olemas ka odavamaid (250 eurot) ja kallimaid (1000 eurot) variante. Miks hind varieerub? Sest kvarts on tehismaterjal ning kvartstasapinna loomiseks kulub rohkem ressurssi kui marmori või graniidi puhul. Kuigi hind võib mõnel juhul osutuda kõrgemaks, on kvartskivist töötasapind vastupidav, selle imavus on viidud tehislikult miinimumini ning seda on väga lihtne hooldada.

Teiseks tehismaterjaliks on keraamika, kuid erinevalt kvartsist on keraamiline tasapind 100% looduslik. Seetõttu on keraamilise töötasapinna tootmisprotsess keerukam ning pikem, mis mõjutab ka selle hinda. Tavaliselt algab keraamilise tasapinna hind 500 eurost ruutmeetri kohta.

Kui need neli peaks ritta seadma, võiks öelda, et kõige kallim on keraamilisest materjalist köögitasapind, seejärel kvartskivi ja marmor. Kõige odavamalt saab kätte graniidist töötasapinna, kuid siinkohal peab meeles pidama, et tegemist on keskmise kalkulatsiooniga ning igal pool ja alati esineb erandeid!

Kivitasapinna paksus ja pindala suurus määravad hinnas palju

Oluliseks hinnakomponendiks on materjali mõõt. Siinkohal on asi suhteliselt lihtne ja loogiline! Mida suurem pindala ja paksem materjal, seda kallim on kivist töötasapinna hind.

Diapolis müüdava kivimaterjalipaksuseks on 12, 20 ja 30 mm ning sellest oleneb on tasapinna hinna määramisel palju.

Kui võrrelda 12 ja 30 mm paksust keraamilist tasapinda,võib viimane osutuda lausa poole kallimaks. Paksem on alati kallim! 

Miks valitakse paksem materjal, kui see maksab rohkem?

Sest on olemas kohti, kuhu kõige õhemat töötasapinda pole soovituslik paigaldada – kui materjal ulatub kasvõi 30 cm üle toetuspinna, võib see raskuse all murduda. Eriti ohtlikud on kööginurgad, sest tavaliselt sinna toestust ei panda. Meie soovitame tungivalt seda siiski teha.

Kivimaterjali töötlemine võib anda hinnalisa

Töötlus on osa, mis eraldiseisvalt kallis ei tundu, kuid detailselt kokku liites võib see hinda korralikult kergitada. Selle alla kuuluvad näiteks valamu avade lõikamine, pistikupesad, segistiavad ja servatöötlus.

Tasapinna avade töötluseks peetakse avade – olgu need siis pliidi-, valamu- või segistiavad – lõikamist kivist töötasapinna sisse. Kvartsist ja graniidist köögitasapinnaavasid lõigatakse automaatse CNC-tööpingiga. Keraamilisest materjalist tasapinna puhul aga vesilõikuriga. Töövahendite hooldamine on suhteliselt kallis lõbu, mis kajastub ka hinnas.

Pliidi- ja valamuava saab lõigata eri meetodil ning neil on erinev hind. Näiteks saab pliiti paigaldada kahte moodi – pealtpaigaldusega ja pealtsüvistatuna.

 

Valamu seevastu saab paigaldada lausa neljal moel: altpaigaldusega, altsüvistatuna, pealtpaigaldusega ja pealtsüvistatuna.


Igal lõikel on oma hind, kuid saab öelda, et pliidi- ja valamuava lõikamise keskmiseks maksumuseks on kuni 200 eurot ning iga segistiava võib maksta kuni 70 eurot sõltuvalt segisti läbimõõdust. Pistikuava võib maksta kuni 90 eurot.

Kui rääkida servatöötlusest, siis Diapolis töötleme servi kuuel viisil. Kõige lihtsam ja odavam on sirge ning tavaline faas. Kõige kallimad on seevastu ümarad töötlused, sest need tehakse erimasinatega.

Viimasena jätab hinnale jälje mõõdistus- ja paigaldusteenus

Mõõdistus- ja paigaldusteenus võivad lisada tasapinna hinnale 25–50%. Suuremate ja kallimate tasapindade puhul protsentuaalselt vähem.

Mõõdistus- ja paigaldusteenuse hind sõltub paigalduskoha piirkonnast ja töö spetsiifilisusest. Näiteks on juhuseid, kus tasapind on liiga suur, et seda trepikojast viiendale korrusele vedada ning siis tuleb lisatasu eest tellida kraana.

Mõõdistamine on üks olulisemaid etappe! Kui me tasapinda ise ei mõõdista, siis reeglina me seda ise ka ei lõika. See tähendab, et võtame kogu vastutuse enda kanda. Kivist köögitasapind on köögis üks kallimaid komponente. Kui kivist tasapind ei peaks mingil põhjusel kööki sobima, siis on tegemist kuluka veaga.

Materjal + töötlused + mõõdistus- ja paigaldusteenus = lõplik hind

Lõpetuseks üks mõte, mida meeles pidada: kivi kestab kaua!

09.05.2018